Trening grupowy czy personalny? Co wybrać?

Trener perosnalny BJJ, MMA, Boks Rydułtowy, Rybnik

Wiele osób chcących rozpocząć przygodę z sportami walki zadaje sobie pytanie czy wybrać trening indywidualny czy zajęcia grupowe? Warto tutaj zaznaczyć różnice między tymi zajęciami. Przychodząc na zajęcia grupowe musimy dopasować się kondycją do całej grupy, zazwyczaj żaden z nas nie chce odstawać od grupy. Osoba rozpoczynająca treningi i nie mająca wcześniej styczności z sportami walki może być zaskoczona intensywnością treningu oraz poziomem zaawansowania zawodników. Treningi grupowe mają jednak wiele zalet, jedną z nich jest możliwość wykonywania ćwiczeń oraz sparingów z osobami o podobnym poziomie zaawansowania oraz o tej samej kategorii wagowej dając możliwość sprawdzenia samego siebie, jak i z osobami o wiele bardziej doświadczonymi od których jesteśmy w stanie się wiele nauczyć. Kolejną zaletą treningów grupowych jest cena zajęć, bo za cenę jednego treningu personalnego możemy mieć karnet miesięczny obejmujący 16 zajęć. Ponadto poznajemy ludzi o tych samych zainteresowaniach i z tą samą pasją.

Treningi indywidualne za to dają możliwość dopasowania intensywności treningu, zaawansowania technik do kondycji, oraz celów postawionych przez osobę trenującą. Zajęcia indywidualne pozwalają zbudować kondycję, nauczyć się podstawowych ćwiczeń bez presji osób bardziej zaawansowanych. Ponadto techniki na zajęciach personalnych oraz plan treningowy dopasowany jest do stopnia zaawansowania osoby przychodzącej na sale. Jeżeli więc chciał/chciała byś przyjść na zajęcia grupowe ale obawiasz się że nie dasz sobie rady, to rozpoczęcie treningów od zajęć indywidualnych jest idealnym rozwiązaniem.

Najlepszym rozwiązaniem dla osób nie mających styczności z sportami walki a chcących trenować na zajęciach grupowych jest rozpoczęcie przygody z sportami walki od zajęć indywidualnych. Wystarczy 2-3 miesiące takich zajęć około 2 razy w tygodniu aby poznać podstawowe ćwiczenia, zasady walki oraz poruszania się na macie a tym samym poznać techniki walki aby przychodząc na zajęcia grupowe nie odstawać od grupy i spokojnie dać sobie radę i z ich intensywnością i z poziomem zaawansowania. Mając już podstawy łatwiej będziemy przyswajać techniki bardziej zaawansowane.

Zajęcia indywidualne są również idealnym rozwiązaniem dla osób pracujących którym godziny pracy wykluczają możliwość regularnego udziału w zajęciach grupowych. Zajęcia grupowe odbywają się zawsze o tej samej godzinie w te same dni. Na zajęcia personalne możemy umówić się indywidualne, czy to w godzinach do południowych czy późnym wieczorem. W naszym klubie zajęcia indywidualne odbywają się zazwyczaj od godziny 11 do nawet 23 co daje możliwość dopasowania ich do godzin pracy, szkoły czy innych obowiązków.

Na zajęcia indywidualne przychodzą również osoby które z jakiś prywatnych powodów ( wiek, otyłość, depresja, słaba kondycja, niska pewność siebie, problemy zdrowotne czy kontuzje ) nie mogą uczestniczyć w zajęciach grupowych. Zajęcia indywidualne pozwalają dopasować plan treningowy oraz techniki walki do osoby przychodzącej na zajęcia. Dla przykładu osoba z kontuzją stopy będzie wykonywała techniki parterowe nie wymagające intensywnej pracy na stopie, osoby z depresją będą miały trening intensywny aby zimniejszych poziom kortyzolu ( hormonu stresu ) a podwyższyć poziom endorfin ( hormonu szczęścia ) pozwalając rozładować stres na macie. A dla osób w zaawansowanym wieku wybierzemy trening techniczny pozwalający utrzymać dobrą kondycję i zdrowie ucząc się tym samym technik samoobrony które mogą przydać się takiej osobie. Zawodnicy z nadwagą będą mieli trening pozwalający pozbyć się zbędnych kilogramów, a osoby z słabe lub niedowagą poznają ćwiczenia na wzmocnienie mięśni i ich rozbudowę. Na treningach indywidualnych plan treningowy zawsze dopasowany jest do osoby trenującej.

Chcesz przyjść na zajęcia grupowe? Nie musisz się umawiać, zapisy odbywają się 10 min przed każdymi zajęciami, pakuj więc strój i wpadaj na matę! Chcesz przyjść na trening indywidualny? Zadzwoń lub napisz SMS pod nr 692233566 aby umówić się na termin i godzinę zajęć.