Co zmienia BJJ w naszym życiu? Zdrowie? Bezpieczeństwo?

Samo uprawianie sportu w sposób regularny i systematyczny to już pozytywny wpływ na nasze życie i od strony fizycznej naszego ciała i psychicznej! Ale sporty walki, a mowa tutaj o Brazylijskim Jiu-Jitsu dają o wiele więcej korzyści o których będę chciał opowiedzieć w tym artykule!

  • Po pierwsze Zdrowie i wygląd!

Brazylijskie Jiu-Jitsu wymaga od zawodnika wytrenowania ciała, nabrania kondycji i wytrzymałości tlenowej jak i beztlenowej, a co za tym idzie spalamy zbędne kilogramy i utrzymujemy ładną, silną i wysportowaną sylwetkę. W BJJ musimy być zwinni, szybcy, elastyczni i wytrzymali. Na zajęciach więc robimy rozgrzewki aerobowe poprawiające kondycję ciała, stacje siłowe, rozciągamy mięśnie i stawy aby zwiększyć mobilność naszych mięśni i wiele innych ćwiczeń wpływających na nasze zdrowie. Ponadto naukowo udowodnione jest że w sportach kontaktowych zwiększamy swoją odporność na wirusy i bakterie nie tylko poprzez regularny trening ale również dzięki rodzajowi naszych treningów. To samo tyczu się naszego serca i układu krwionośnego, trenując sporty walki minimalizujemy ryzyko chorób serca, naczyń krwionośnych, zawału itp.

  • Radzenie sobie ze stresem i depresją

Depresja w dzisiejszych czasach jest spotykana na każdym kroku, pogoń za pieniądzem, natłok informacji, roszczeniowy charakter ludzi sprawiają że popadamy w głęboką deprezję i często nie wiemy jak sobie z nią radzić. I tutaj na przeciw wychodzą sporty walk! To one pozwalają rozładować swój stres i wyżyć się! Ale to nie wszystko przynależność do klubu to możliwość wyjścia do swoich przyjaciół którzy zawsze są na macie, to możliwość rozmowy z ludźmi którzy są przyjacielsko do Ciebie nastawieni! To miejsce które jest zawsze dla Ciebie otwarte gdy nie masz gdzie pójść! To trener który zawsze jest pod telefonem który jest twoim drugim ojcem! Trenując sporty walki spada też poziom kortyzolu ( hormon stresu ) a rośnie poziom endorfin ( hormon szczęści ) co sprawia że wychodząc z sali wychodzimy zadowoleni i uśmiechnięci oraz zapominamy o problemach i stresach!

  • Zdrowa dieta i sposób na rzucenie nałogów!

Gdy przychodzisz na trening dzień po spożyciu alkoholu zauważasz że brakuje ci elektrolitów i innych składników które alkohol wypłukuje, a co za tym idzie nie masz kondycji, szybciej się meczysz oraz mocniej pocisz! Co robisz następnym razem? Jak wiesz że idziesz na trening ograniczasz do minimum spożycie alkoholu przed treningiem! A gdy trenujesz 5-6 razy w tygodniu? Po pewnym czasie przekonujesz się że nie jest on Ci potrzebny do życia, ponieważ pijesz go w ilościach tak małych jak byś nie pił w ogóle! To samo tyczy się papierosów które wpływają na kondycję płuc, trening pokazuje człowiekowi że są one nie zdrowe i bardzo wpływają na jego wydolność po czym taki zawodnik ogranicza ilość wypalonych papierosów a następnie całkowicie zrywa z nałogiem.

A co to ma do diety? A przyszedł ktoś z was na trening po tłustym i ciężkostrawnym jedzeniu? Gdy każdy ruch sprawia że boli brzuch lub puszcza się bąki o nieprzyjemnym zapachu a przy większym wysiłku chce się wymiotować? Tak! Przed kolejnym treningiem już przygotujesz sobie lekko strawne i zdrowe jedzenie dostarczające odpowiednich składników aby w pełni wykorzystać jednostkę treningową i nie męczyć się podczas niego! I tym sposobem uczymy się zdrowych nawyków żywnościowych!

  • Zmniejszenie poziomu agresji i nauka przegrywania oraz poczucie swojej wartości!

Na ulicy często spotykamy ludzi agresywnych i bardzo pewnych siebie pod względem ich umiejętności walki! Myślą że pokonają każdego a tym bardziej po kilku głębszych w barze! Następnie taka osoba pokazuje się na macie dostaje jako przeciwnika chłopaczka o głowę mniejszego i 20 kg lżejszego, a ten dosłownie bawi się z swoim większym i cięższym przeciwnikiem! I tak uczymy się pokory do drugiego człowieka! Dowiadujesz się że nawet mała i nie pozorna osoba może być groźnym przeciwnikiem! Ponadto trenując wiele lat, rozładowujesz swój stres na macie, gdzie spada poziom kortyzolu ( hormonu stresu ) i wychodząc z sali jesteś wyluzowany odstresowany i spokojny dzięki czemu nawet agresor nie jest w stanie wytrącić cię z równowagi! W pewnym momencie zaczynasz przekonywać się że trenujesz wiele lat i masz ogromne umiejętności które wykorzystujesz na zawodach mistrzostw Europy, Polski czy świata. Ale wtedy nie wdajesz się w uliczne bójki ponieważ nie są warte twojego zainteresowania i zaangażowania! A tym bardziej kontuzji która mogła by wykluczyć cię na kilka miesięcy z treningów!

  • Uczenie się na własnych błędach i wyciąganie wniosków!

Większość ludzi nie potrafi przegrywać czy to podczas kłótni, bójki czy w życiu prywatnym, a nawet podczas gier i zabaw z dziećmi! Sporty walki uczą nas tego że zawsze znajdzie się przeciwnik który będzie lepszy od nas, ponadto zawsze znajdzie się dzień gdy będziemy mieli mniej siły lub energii i przegramy walkę! Sporty walki uczą nas tego że z przegranych walk musimy wyciągać wnioski i uczyć się aby nie popełniać takich błędów! Sporty walki uczą że każda przegrana walka wnosi w nasze umiejętności więcej niż 100 walk wygranych!

Te podejście i naucza przegrywania pomagają nam w życiu prywatnym jak i zawodowym, uczymy się wytrwałości, a z przegranych szybko się podnosimy i wyciągamy wnioski!

  • Nowi przyjaciele

Ile razy w życiu piszesz do swoich pseudo przyjaciół którzy nie mają czasu aby spotkać się z tobą i porozmawiać? Na sali tak nie ma! Spotykając się regularnie na macie z czasem stajemy się jak Rodzina wspierająca się w każdej sytuacji czy to na macie czy poza nią! Na macie poznasz swoich nowych przyjaciół! Zobaczysz na obozach że zawodnicy trenujący sporty walki a przede wszystkim BJJ są bardzo mili i opanowani, przyjaźnie do siebie nastawieni! Nasza mata to miejsce gdzie zawsze spotkasz swoich przyjaciół!

  • Hobby

Zamiast siedzieć w domu oglądając tv i zajadając chipsy, masz hobby które pozwala Ci miło spędzić i zabić wolny czas. Wyskoczyć potrenować i nauczyć się nowych umiejętności! W pewnym momencie zaczniesz żyć sportami walk zaczną Cię one pasjonować a swoją wiedzę będziesz chcieć poszerzać i pogłębiać!

Zastanawiasz się jeszcze czy dołączyć do naszego klubu? Chyba już nie ma nad czym! Pakuj swój strój i wpadaj do nas na mate! KS STEIN ACADEMY ul. Traugutta 293 44-280 Rydułtowy, tel 692233566. zajęcia u nas odbywają się 6 razy w tygodniu!